Rýchlosť a spoľahlivosť internetu ovplyvňuje typ pripojenia.

Internet v Rožňave je možné zriadiť vo vašej domácnosti alebo firme u viacerých poskytovateľov, ktorí ponúkajú pripojenie pomocou rôznych technológií.

Typy pripojenia k internetu v meste Rožňava

  • DSL (ADSL, VDSL) – telefónna linka

  • Koaxiálne pripojenie – rozvody používanie na príjem TV

  • Mikrovlnné cez anténu

  • Mobilný – 2G/3G/4G

  • Pevný LTE internet

  • Optický internet

Aké sú rozdiely v jednotlivých technológiách internetu?

DLS Internet po telefónnej linke je dobre známy, keďže je na trhu už veľa rokov. Ponúka pomerne stabilné rýchlosti, avšak často je obmedzený z pohľadu FUP – teda maximálnym objemom prenesených dát. Po prekročení FUP síce za dáta navyše neplatíte, rýchlosť sa vám ale spomalí natoľko, že internet je takmer nepoužiteľný. Tento internet má v ponuke Telekom či Orange na miestach, kde ešte nemajú optické vedenie.

Po koaxiálnych rozvodoch určených pôvodne pre TV pripojenie ponúka svoj internet napríklad UPC, nieje to však všade pravidlom. Kapacita týchto sietí je často na hranici svojich možností. Rolu v tomto prípade hra aj agregácia. K rýchlostiam v zmluve sa tak často priblížite len zriedka, kedy sieť nieje veľmi vyťažená. Kto by ale internetoval o tretej hodine ráno?

Mikrovlnné pripojenie cez anténu je doménou odľahlých oblastí. V ponuke ho majú aj lokálni poskytovatelia internetu v meste Rožňava – freezona, Veganet, Airoptic. Pri jeho využití sa bezdrôtový adaptér „vzduchom“ pripája k prístupovému bodu (tzv. AP – access point). Nevyhnutnou podmienkou je priama viditeľnosť pripájacieho zariadenia na tento bod, preto sa najčastejšie umiestňuje na strechy domov či na vyvýšené body, odkiaľ vedú káble do bytov jednotlivých účastníkov siete. Podobne sa týmto spôsobom dajú rýchlo pripojiť aj jednotlivé rodinné domy. Wi-fi pripojenie je preto veľmi obľúbené na dedinách na celom Slovensku. Toto bezdrôtové pripojenie k internetu môže byť ovplyvnené počasím, kedy počas búrok nemusí byť stabilné a môže úplne vypadávať.

Optický internet je najlepšia voľba.

Rýchly optický internet je už aj v meste Rožňava

Moderné technológie napredujú míľovými krokmi a k tomu, čo sa včera javilo ako nereálne, má dnes prístup množstvo ľudí. Optický internet v Rožňave s optickou linkou priamo do bytu/domu (fiber-to-the-house FTTH) je v meste dostupný už pár mesiacov.

Optický internet je v súčasnosti najmodernejší spôsob širokopásmového pripojenia na internet – broadbandu. Umožňuje využívať prenosové rýchlosti desiatok alebo stoviek Mbit/s  (megabity za sekundu) a vyznačuje sa vysokou stabilitou pripojenia. Spojenie môže byť realizované rôznymi spôsobmi, podľa toho či vedú optické káble napríklad do budovy (FTTB) alebo priamo do bytov (FTTH) a pod. Očakáva sa, že v budúcnosti bude možné prenosové rýchlosti pre domácnosti cez už raz vybudovanú optickú sieť zvyšovať až na desiatky a stovky gigabitov za sekundu.

NAJRÝCHLEJŠÍ OPTICKÝ INTERNET

BEZ VIAZANOSTI.

VIAC INFO