Zabudnite na historické technológie.
Internet v Rožňave je možné zriadiť vo vašej domácnosti alebo firme u viacerých poskytovateľov, ktorí ponúkajú pripojenie pomocou rôznych technológií.
Časy, kedy mala prvá internetová linka na Slovensku rýchlosť iba 14 kbit/s, sú už dávno preč a za 30 rokov sa možnosti internetu v meste Rožňava posunuli do nevídaných rýchlostí – dnes bežne až 1 000 Mbit/s.
Pripojiť sa na internet v Rožňave môžete už viacerými spôsobmi a na výber je aj pomerne pestrý počet internetových providerov/poskytovateľov. Vybrať si môžete lokálneho, alebo aj národného poskytovateľa internetu.
Vaša lokalita ovplyvňuje dostupnosť technológie
V prvom rade si musíte uvedomiť, že dostupnosť konkrétnych typov pripojenia k internetu sa odlišuje v závislosti od adresy/lokality. Iné možnosti sú na periférií mesta Rožňava v rodinných domoch a iné v bytoch na sídliskách.
Niektorí poskytovatelia internetu v Rožňave rodinné domy pomocou káblových rozvodov alebo najmodernejšieho optického vedenia vôbec nepripájajú a používateľom ponúknu iba internet cez anténu (WiFi, LTE)
Lepšia ponuka internetu je takmer vždy na sídliskách. Už aj dnes má drvivá väčšina bytov v Rožňave prístup k najmodernejšiemu optickému internetu.
Typy pripojenia k internetu v meste Rožňava
DSL (ADSL, VDSL) – telefónna linka
Koaxiálne pripojenie – rozvody používanie na príjem TV
Mikrovlnné cez anténu
Mobilný – 2G/3G/4G
Pevný LTE internet
Optický internet
Optický internet je najlepšia voľba.
Rýchly optický internet je už aj v meste Rožňava
Moderné technológie napredujú míľovými krokmi a k tomu, čo sa včera javilo ako nereálne, má dnes prístup množstvo ľudí. Optický internet v Rožňave s optickou linkou priamo do bytu/domu (fiber-to-the-house FTTH) je v meste dostupný už pár mesiacov.
Optický internet je v súčasnosti najmodernejší spôsob širokopásmového pripojenia na internet – broadbandu. Umožňuje využívať prenosové rýchlosti desiatok alebo stoviek Mbit/s (megabity za sekundu) a vyznačuje sa vysokou stabilitou pripojenia. Spojenie môže byť realizované rôznymi spôsobmi, podľa toho či vedú optické káble napríklad do budovy (FTTB) alebo priamo do bytov (FTTH) a pod. Očakáva sa, že v budúcnosti bude možné prenosové rýchlosti pre domácnosti cez už raz vybudovanú optickú sieť zvyšovať až na desiatky a stovky gigabitov za sekundu.